atalet
9 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 172 kez okundu.

Gizli Tehlike Atalet

Bu başlığı gördüğünüzde ilk başta ataletin ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Ancak günümüz insanını bekleyen en büyük psikolojik sorunlardan biri olmaya başladı atalet ve modern çağın bir bireyi olarak sizinde bu tehlikeye yakalanmanız an meselesi. Hatta az sonra belirtilerini yazdığımızda kendinizde de aynı sorunların sizde de olduğunu görebilirsiniz. Ancak telaş etmenize gerek yok. Ataletten kurtulmak için yapmanız gereken minik tüyoları da sizinle paylaşacağız. Ancak öncesinde ataletin ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Atalet; hareketsizlik, harekete geçememe halidir. Hani bir gece öncesinden yarın yapacaklarını planlayın yatar hatta ve hatta heyecandan gece uyuyamadığınız ancak sabah olduğunda ise planlarınızın hiç birini yapmadığınız o haliniz var ya işte onun kelime anlamı karşılığı tam olarak atalet olarak adlandırılmaktadır.

Atalete sahip insanlar genellikle cümlelerini şöyle kurarlar; ‘ Az sonra yapayım.’ ‘Yarın hallederim.’ Daha onun süresi var.’ Vb. gibi öteleyici cümleler. Bu tarz öteleyici ve hep erteleyici cümleler atalet sahibi insanların vazgeçilmez cümleleridir. Ayrıca planladıkları zaman dilimi geldiğinde de genelde şu cümleleri kurarlar; ‘ Bugün geç oldu.’ , ‘ Bu saatten sonra yetişmez ya da yetişemem.’ ‘ Aman olmasa da olur bu saatten sonra.’ Gibi cümleler.

Ataletin en büyük tehlikesi kişiyi yapmak istediği şeyi yapmasına engel olup hayatta gelmek istediği pozisyona gelmesine de engel olur. Ataletini yenemeyen insanlar sürekli yattıkları yerden hayal kurarak kariyer ve iş sahibi olurlar ancak asıl gerçek evde işsiz olarak oturmalarıdır. Yine atalet sahibi insanları bekleyen büyük tehlikelerden birisi de hareketsizlikten dolayı hazıra konmak istemelerinden dolayı şans oyunları bağımlısı olma ihtimallerinin yüksek olmasıdır.

Atalet rahtsızlığından kurtulmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey erteleme cümlesinden kurtulup ‘ Bu iş bugün ve hemen yapılmalıdır.’ Düsturunu kendilerine ilke edinmeleridir. Ayrıca her sabah düzenli bir saatte kalkmak, yataklarını toplayıp pijamadan kurtulmakta onların yapacaklarını ertelemesine engel olacaktır. Çünkü dağınık bir yatak ve vücuttan çıkarılmayan pijama sizi sürekli yatağa davet edecek ve hareketsizliğe sürükleyecektir. Gün sonun da ise o gün yapmak zorunda olduğunuz şeyleri o gün yaptığınız takdirde neler olduğunu ya da yapmadığınızda neleri kaybettiğinizi kıyaslamanız da sizi motive edecektir. Yazımızı okuyup kendinizde atalet belirtileri görüyorsanız durmayın ve kendinize söz verdiğiniz ilk şeyi hemen şimdi yapın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git