Alerjik Rinit Nedir Günlük Hayatta Bununla Nasıl Başa çıkılır?

alerjik-rinit-nezle-kadin
9 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 213 kez okundu.

Alerjik Rinit Nedir Günlük Hayatta Bununla Nasıl Başa çıkılır?

Alerjik hastalıklar üzerine kondukları kişileri öldürmeseler de bu hastalığa yakalanan kişilerin günlük hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu alerjik hastalıklardan birisi de Alerjik Rinitdir ve tanısı konulan hastalatın günlük hayatlarını zehir etmektedir. Peki nedir bu alerjik rinit, belirtileri nelerdir, hangi durumlarda tetiklenir ve tedavisi nasıldır?

Alerjik rinit daha çok bahar ve yaz aylarından polenlerin etkilediği bir alerji türüdür. Tanısı konulan kişilerde göz yanması, sulanması ve kaşıntı, sürekli ard arda hapurma, hapşurmanın ardından kişide burun akıntısı ve ağız mukosasın da yapışkan şeffaf renkte balgamımsı bir madde salgılanımı olarak kendisini belli eder. Bu belirtiler kişinin günlük yaşantısını zora soktuğu gibi sürekli hapşurmaktan kaynaklı kalbin ard arda durması kişinin vücudunda yorgunluğa neden olur.

Bu belirtileri tetikleyen ortamlarsa genellikle bahar ve yaz ayları olmakla birlikte, ormanlık ve ağaçlık alanlar, piknik yerleri, çiçek ekiminin fazla olduğu yerler hatta kimi zaman tarla ve bahçelerdir. Buralarda polenlenme ve tozlanma daha fazla olduğu için alerjinin bünyedei etkisini artırmaktadır. Özellikle zeytin ağaçlarının bol bulunduğu bölgelerde bu hastalığın tetiklenmesine neden olur. Bu tarz yerlerde gereğinden fazla bulunan alerjik rinit hastaları bir süre sonra çok sık hapurmaya başlar ve buna bağlı olarak yorgunluk hisseder. Yine göz sulanması ve kaşınmasından dolayı gözlerini fazla ovuşturdukları için bir süre sonra alerjik rinit hastalarının bu tarz yerlerde göz kapakları ve göz altları şişmeye başlarken gözlerdeki yanmadan dolayı da gözpınarları gözyaşı üretmeye başlar ve kişide ağlıyormuş görüntüsü meydana gelir. Yine aşırı burun akıntısından dolayı kişide gribe yakalanmış görüntüsü de olabilir.

Bu alerji tanısı kişiye konulduktan sonra aslında basit bir ilaç tedavisiyle kişi günlük hayatını devam ettirebilir. Ancak kullanacağı ilacın yan etkileri fazlaysa doktoruna gidip verdiği ilacı değiştirmesini istemekte fayda var. Alerjik rinit haplarının yan etkileri arasında yorgunluk, burun içerisinde aşırı kuruluk ve buna bağlı olarak nefes alamama hissiyatı meydana gelebilir. Yine bazı alerjik rinit ilaçları bir süre kullanıldıktan sonra bağışıklı kazanabilir ve etkisini göstermemeye başlar. Bu durumda da hastanın doktoruna gidip ilacını değiştirmesini istemesi gerekmektedir. Yine alerjik rinit ilaçlarından bazıları aç karına alındığı takdirde kişinin gün içerisinde baygınlık geçirmesine neden olabilir. Bu yüzden tok karına alınmasında fayda var. Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde bu alerjik hastalıkla yaşamasını öğrenmek çok da zor olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git