Anne Sütünü Getirme ve Artırma Yöntemleri

anne-sutu-cocuk-olumlerini-azaltti
8 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 170 kez okundu.

Anne Sütünü Getirme ve Artırma Yöntemleri

Hamileliğinize son birkaç gün kala sütünüzü getirmek için göğüs masajına başlayabilirsiniz. Esasında anne sütü emildikçe gelen ve artan bir besindir. Ancak bebeğiniz doğar doğmaz memenizi ağzına aldığında sütünüz ilk başta gelmeye bilir. Bebeğinizi aç bırakma tehlikesinden kaçınmak için doğumdan iki üç gün önce meme masajı yaparak sütünüzü getirebilirsiniz. Peki göğüs masajı nasıl yapılır?

Öncelikle göğsünüzü yukardan göğüs ucunuza gelecek şekilde sıvazlamaya başlayın. Daha sonra göğsünüzün diğer bölgelerini de göğüs ucunuza doğru sıvazlamaya başlayın. Ardında göğüs ucunuzu uyarmak için uc kısmını iki parmağınızın arasına alarak ovalayın. Göğüs ucu uyarımınızı da yaptıktan sonra baş parmak ve işaret parmağınızı C şekline getirin göğsünüzün kahverengi bölgesine bastırıp çekmeye başlayın. Süt uyaranları esas olarak bu kahve rengi bölgededir. Siz parmaklarınızla bastırıp geri çekme yöntemin uyguladıkça vücut süt üretmesi gerektiğini anlayacak ve beyne sinyal yollayacaktır. Bir süre sonra da göğsünüzden süt gelmeye başlayacaktır.

Bebeğiniz emmeye başladığındaysa sütünüzü arttırmanın en kuvvetli yolu bebeğinizi sık sık emzirmektir. Çünkü emilen göğüs süt üretmesi gerektiğini düşünecek ve sürekli süt üretecektir. Bunun yanında aldığınız besinlerde sütünüzü ve sütünüzün kalitesini arttırmakta etkili olacaktır. Özellikle bol su tüketimi sütünüzü artırmakta oldukça etkili olacaktır. Eskilerin dedikleri ‘ tatlı ye sütün artar.’ Cümlesinin altında yatan asıl mantık da budur. Tatlı insanı susatır ve su içen loğusa kadının sütü artar. Bu yüzden hiç tatlıya bulaşmadan direk olarak su tüketerek de sütünüzü artırabilirsiniz. Böylece bebeğiniz anne sütünü bırakana kadar sütüm yetmiyor derdiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Doğumuna az kalan okuyucularımız şimdide göğüs masajı tekniklerini göğüslerine bastırmadan yüzeysel olarak çalışmaya başlasalar iyi olur. Annelerimize ve anne adaylarımıza şimdiden kolay gelsin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git