Anne Sütünün Faydaları

anne-sutu-artiran-yiyecek-icecek
7 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 119 kez okundu.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydalarını hemen hemene her yerde okumaya ve dinlemeye başladık. Bu konuyla ilgili bizde bir araştırma yapalım dedik ve sizler için önemli bilgiler topladık. Peki nedir anne sütünün faydaları ve neden bu kadar önemlidir?

Öncelikle her anne kendi bebeğiniz ihtiyacına göre besin değerleri taşıyan süt üretir.Yani demek oluyor ki sütün içeriği bebeğin ihtiyacına göre değişir. Bu da bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını kolaylaştırır. Örneğin normal doğum yapan bir normal yollarda dünyaya gelen bir bebeğin ihtiyacına göre süt üretirken, erken doğum yapan bir anne premetüre olarak dünyaya gelen bebeğinin ihtiyaçlarına göre bir süt üretir. Yine bu da bebeğin hayata tutunmasını daha da kolaylaştırarak yaşama şansını artırır.

Bunun yanında dünyaya gelen bebek ilk bir saat içerisinde annesini emmelidir ve annenin ilk sütü olan daha sarı daha kıvamlı olan sütü muhakkak içmelidir. Bu süt bebeğin doğuma kadar içerisinde biriken koyu renkteki dışkısını daha kolay bir şekilde vücuttan atmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu ilk süt ve daha sonraları bebeğin annesini emmesi bebeğin sarılığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

Doğumdan sonra anne henüz uyanamamışsa bile annenin göğsü sağılarak sütü alınmalı ve yeni dünyaya gelen bebeğine kaşık yardımıyla içirilmelidir. Burada biberon değiş mama kaşığı kullanımı bebeğin daha sonradan annesini emmesi için oldukça önemlidir. Emziğin yapısına ve kolaylığına alışan bebek daha sonra annesini reddedebilir çünkü. Bu yüzden annesini ilk an da ememeyen bebeklere anne sütü kaşıkla verilmelidir ve yine aynı şekilde ilk bir ay emzik ya da biberon bebeğe verilmemelidir.

Anne sütü ve emzirmenin faydaları sadece bebek için geçerli değildir. Aynı zamanda emziren anne de emzirdiği süre boyunca hastalıklara karşı daha dirençli olurken emzirdiği müddet boyunca vücut besin üretmek zorunda olduğu için doğum sonrası kilolarından hızla kurtulabilir. Doğanın bize sunduğu bu en büyük mucizeyi kullanmayı ve bebeğimizi anne sütünden mahrum bırakmamalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git