Bebek Nasıl Emzirilir

bebek-emzirme
6 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 137 kez okundu.

Bebek Nasıl Emzirilir

Yeni doğum yapmış olan annelerin endişe duydukları ilk konu bebeğimi nasıl emzirmeliyim sorusudur. Hele bir de yeni doğum yapmış olan annemizin ilk doğumuysa bu telaşı ikiye katlanır. Hayatında ilk defa emzirme yapacak olduğunuzdan dolayı bu konu hakkında hiçbir şey bilmemeniz çok normal telaşa gerek yok.

Öncelikle emzirme sizin ve bebeğiniz için bir bağ kurma bir iletişim kurma anı olduğunu unutmayın. Nasıl ki arkadaşlarınızla sohbet ederken rahat bir pozisyon alırsınız ve oturduğunuz alana tabiri caizse kurulursunuz aynı onun gibi bebeğinizi emzirmeye başlamadan öncede rahat edebileceğiniz bir yerde ve bir pozisyonda sırtınızı yaslayarak oturunuz.

Ardından bebeğinizi kolunuza alın ve poposu avuç içinizde, başı ise dirsek boşluğunuzda olacak şekilde yerleştirin. Sonra bebeğinizi tamamen kendinize doğru çevirin ve bebeğinizle yüz yüze gelme pozisyonu alın. Burada annelerin yaptığı en büyük hata bebeği kollarının üstünde yatırıp göğüsleri bebeğinin ağzına gelecek şekilde bebeklerinin üstlerine eğilmelidir. Bu yanlış pozisyon hem annenin emzirirken sırt ağrılarına neden olup yorulmasına sebep olurken hem de göğüsle bebeğin burnunun kapatılmasına ve bebeğin nefes almakta zorlanmasına sebebiyet verir. Emerken nefes alamayan bebek sürekli anne göğsünden ayrılarak anneyi emmek istemez. Bu da annede bebeğim emmiyor fikrini oluşturur ancak bebek sadece nefes almak istemektedir. Yukarda da bahsettiğimiz gibi bebek tam olarak anneye yan dönmeyi anne ile yüz yüze pozisyonuna gelmelidir.

Sonrasında anne göğüs ucunu bebeğin ağız çevresinde gezindirerek bebeğin meme ucunu ağzına almasını sağlamalıdır. Unutmayın ki bebekler emme refleksiyle doğarlar ve sizin ona böyle bir tetikleyici sunmanız onun hemen ağzını açıp meme ucunu ağzına almasını sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken son husus ise bebeğin sadece meme ucunu değil bütün kahve rengi bölgeyi ağzının içine almasıdır. Bebek eğer emerken sadece meme ucunu ağzına alırsa anne bir süre sonra meme ucu yarası sorunuyla karşılaşır. Bu yüzden bebeğin ağzına meme ucundaki kahverengi bölgenin tamamı verilmelidir. Zaten süt bezlerini tekleyen sinirlerde bu kahverengi bölgede bulunmaktadır. Böylece emzirirken sütüm gelmiyor sorunu da yaşamayacaksınız. Tüm bunları yaptıktan sonra arkanıza yaslanıp bebeğinizin sizi emmesini keyifle izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git