Demir Eksikliğine Çözüm Önerileri

demir-eksikligi1-1900x700_c
6 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.

Demir Eksikliğine Çözüm Önerileri

Demir eksikliği günümüz kadınlarının en önemli problemlerinden birisidir. Bu yüzden bizde size yardımcı olabilmek amaçlı bu konu hakkında araştırma yaptık ve elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşmak istedik.

Öncelikle demir eksikliğini gidermenin ilk yolu vücuttan demir atılımına engel olmaktır. Bunun içinde ilk yapmanız gereken şey vücuttan demir atılımına neden olan besinlerden uzak durmaktır. Yaptığımız araştırmalara göre çay vücuttan demir atılımına neden olmaktadır. Bu yüzden demir eksikliği olanların çaydan bir süre uzak durmaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde kahve tüketimi de vücuttan demir atılımına neden olduğu için ondan da bir süre uzak durmakta fayda var. Demir eksikliğine neden olan bir diğer besin ise süt. Süt içmek de vücuttan demir atılımına neden olmaktadır. Yine doğru bildiğimiz yanlışlardan biriside ıspanak tüketimidir. Ispanak tüketmek vücuda demir girmesini sağlar diye biliriz yıllarca. Oysa ki bu bilgide doğru bilinen yanlışlar içerisindedir. Vücuda çiğ olarak alınan ıspanak vücuttan demir atılımına neden olmaktadır.Ispanaktaki demirden vücudumuzun faydalanmasını istiyorsak ıspanağı haşlayarak tüketmekte fayda var. Yine aynı şekilde yumurta sarısı tüketmekte vücuttaki demir oranını arttırmaktadır.

Demir eksikliğine çözüm olarak sunulan bazı kürler var birde. 150 mg yani ortalama bir su bardağı suyu birkaç kereviz sapı ve bir tutam ıspanakla kaynatıp demledikten sonra elde edilen suyun tüketilmesi vücuttaki demir eksikliğine etki etmektedir.

Ancak bizim vermiş olduğumuz bu bilgiler küçük çapta demir eksikliği yaşayanlar için pratik bilgiler olarak evde dikkat etmemiz gereken önerilerdir. Daha ciddi demir eksikliği olanları doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlaması en doğrusudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git