Depresyondan Kurtulmanın Basit Yöntemleri

depresyon-nedir2
8 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

Depresyondan Kurtulmanın Basit Yöntemleri

Depresyonda olan insanlar için en zor olan şey ondan çıkma çabasına girmektir. Çünkü her ne yaparlarsa yapsınlar çırpındıkça batıyormuş hissine kapılırlar ki bu çok doğru. Depresyon tam anlamıyla benzetilecek olsa gerçekten de bataklığa benzer. Çırpındıkça batarsınız. Ancak çıkmaya çalışmadan öylece durursanız da siz fark etmeden sizi yavaş yavaş içine çeker ve en sonunda da sizi yutmayı başarır. Peki ne yapılmalı?

Öncelikle sizden içinde bulunduğunuz durumu gerçekten bir bataklığa saplanmış olarak hayal etmeniz. Ancak sadece ayaklarınız batmış ve balçık henüz dizlerinize ulaşmamış. Sonra durun ve etrafınıza bakarak durumunuzu gözlemleyin. Bir günlük tutmaya başlayın ve ilk olarak gözlemlediğiniz bu durumu tuttuğunuz günlüğe yazın. İşin bu kısmı farkındalık kısmıdır ve farkındalık oluşturduğunuz takdirde paniğe kapılmazsınız.

Daha sonra bataklıktan kurtulmak için gerçekten de yapılacak şeyi yapın. Üzerinizdeki bir kemeri ya da gömleğini çıkartıp kıyıya kement atarak sizi ana karaya çıkartacak sağlam bir bağ kurum. Örneğin o an için sizi hayata bağlayacak tek şeyi düşünün ve ona odaklanın. Bu evinizde sizin bakımınıza muhtaç olan kedinizde olabilir, ailenizde olabilir ya da ölüm korkusunun ta kendisi olabilir. İşte buna sımsıkı sarılın.

Ardından attığını kemente tutunarak kendinizi kıyıya doğru çekmeye başlayın buna uyumlu olarak ayaklarını hareket ettirin ancak asla acele davranarak ayaklarınızı çırpmaya ya da debelenmeye başlamayın. Her zaman sakin ve sabırlı olmaya çalışarak kıyıya odaklanın. Yani hayata tutunmak için kendinize seçtiğiniz şey her neyse onun için bir şeyler yapmaya başlayın. Fakat yavaş yavaş bir şeyler yapıyor olmak sizi gaza getirmesin ve birden birçok şey yapmaya kalkmayın.Çünkü yapamadığınız takdirde kendinizi yetersiz hissedecek, yorulacak ve tekrar depresyona teslim olacaksınızdır. Her gün sınırlarınızı aşmadan hayat için bir şeyler yapın. Mesela sadece her gün kalkıp yatağınızı düzenlemek ve pijamalardan kurtulup günlük kıyafetler giyip saçınızı toplamak sizin için yeterliyle sadece bir müddet onu yapın. Arkası bu ilk kısım oturduktan sonra gelecektir ve bir gün bir bakmışsınız kıyıya varmış ve depresyondan çıkmış olacaksınız. İşte o saatten sonra dizinize kadar bulaşan balçıktan kurtulmak için acele edin hayatınızda yapabileceğiniz kadar çok şey yapıp bunlardan zevk almaya bakın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git