Hamilelikte Hastane Sürecindeki Testler ve Kontroller

hamilelik-hakkinda-bilmedikleriniz
9 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

Hamilelikte Hastane Sürecindeki Testler ve Kontroller

Öncelikli bu yazıyı okuyan bütün bayanların hamilelik sürecini mutlu geçirmelerini dileriz. Hamile kalmanızla birlikte aklınızda bir çok soru işareti ve vesveseler olacaktır. Sağdan soldan duyduğunuz her tavsiyeye kulak kabartacak aklınızda böylece daha da çok karışacaktır. Bizde aklınızdaki bu karışıklığı bir nebze olsun azaltmak adına hamileliğinizin boyunca hastane sürecinin nasıl işlediğine dair bilgiler paylaşacağız.

Hamileliğinizin boyunca üç trimester dönemi geçireceksiniz. Bu ne demek? 1.ay-3.ay birinci trimester dönemi, 3.ay-6.ay ikinci trimester, 6.-9. ay arası ise üçüncü trimester dönemi olarak adlandırılır. Hamileliğinizi üç aylık periyodlara ayırmaktır aslında bu. Bunun sebebi de bu üç aylık periyodlarda yaşayacağınız fizyolojik ve ruhsal değişiklikleri daha kolay belirleyebilmek ve tanımlayabilmektir.

Hamileliğiniz süreci boyunca 8. aya kadar ayda bir olmak üzere doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir ve gittiğiniz her kontrolde kilo, nabız-tansiyon, kan basıncı rutin olarak yapılmaktadır. Bu kontroller hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için önemli olduğu gibi sağlıklı bir doğum yapmanız içinde önemlidir. Sekizinci ve dokuzuncu aydan sonra iki haftada bir kontrole gitmeniz gerekecektir. 40. haftadan sonra ise her hafta, normal doğum süresi olan 40 haftadan sonra ise her üç günde bir kontrole gitmeniz gerekmektedir. Ancak gebelik bazen 42. haftaya kadar sürebilir bu durum karşısında telaş etmeyin. 40. haftadan sonra normal doğum yapmak için doğumu tetikleyecek yöntemleri doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Hamilelik sürecinde en önemli testler ise ikili, üçlü ve dörtlü tarama testidir ve yine bunlardan en önemlisi ikili tarama testidir. İkili tarama testinde bebeğinizin ense kalınlığı ve burun kalınlığı ölçülerek kromozon bozukluğu olup olmadığı saptanır. Üçlü ve dörtlü tarama testinde ise renkli ultrason uygulanır ve bebeğinizin iç organlarındaki gelişmeler takip edilirken aynı zamanda sizin doğum kanalarılınızda takip edilir. Ancak bu testler çoğul gebelik yaşayan kadınlarda ( iki bebek veya daha fazlasını bekleyen anne adaylarında ) hormon değişiklikleri yaşadıkları için yapılmamaktadır.

Yine bu süreçte sağlık ocağınız 16. ve 20. haftda size tetenoz aşısı yapmak isteyecektir. Bu hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrası bebeğinizi koruyacağı için önemlidir. Burada ilk bebeğinden sonra başka hamileliklerde geçirmek isteyen kadınlara bir ek bilgimiz daha olacak. Tetenoz aşısını sağlık ocağınızın size vereceği belli aralıklarla beş kere yaptırdığınız takdirde diğer hamileliklerinizde bir daha tetenoz aşısına gelmenize gerek kalmayacaktır. Ancak yaptırmama tercihinizde bulunmakta elbette ki. Bir diğer önemli aşı da HB aşısıdır ve bu aşıyı da doğum doktorunuz muhakkak yaptırmanızı isteyecektir. Ancak HC aşısını sadece bu hastalığı geçirenlere tavsiye etmektedirler. Bu aşıyı her kadının yaptırmasına gerek yok. Yukarıda verdiğimiz bu bilgiler hamilelik süreci boyunca geçirmeniz gereken rutin kontrollerdir ve bu kontrolleri yaptırırken içinizin rahat olmasını tavsiye ederiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git